2017 07 11 donij
Національні герої різних країн є неоднозначними фігурами, але кожна нація має право на те, щоб самій визначатися щодо своїх героїв. Ми будемо відстоювати всіх наших героїв, але усвідомлюємо, що в їхніх діях були неоднозначні моменти. І ці моменти ми не відбілюємо, а чесно про них говоримо.
Таке заявив історик і екс-нардеп Олесь Доній, коментуючи заяву міністра закордонних справ Польщі щодо можливого блокування вступу України до ЄС.
Пан Доній продовжив лінію неоднозначності національних героїв і навів приклад Юзефа Пілсудського – першого очільника відновленої Польщі. «Він починав як терорист. Він засуджувався царським режимом Російської імперії, брав участь у підготовці вбивства царя. Після того співпрацював із різноманітними розвідками – японською, австро-угорською, німецькою. А тоді утворив польську військову організацію. Тим не менш Пілсудський – лідер Польщі і їхній герой», – зазначив гість програми.
Як історик Олесь Доній зауважив, що заява поляків стосується таких моментів, які в історії є дуже неоднозначними. «Є французький і фінський підходи. Щодо першого – був засуджений режим Віші. Тобто той, який працював із гітлерівською Німеччиною. Хоча її лідер Філіп Петен був героєм Франції, саме він підписував угоду про капітуляцію Німеччини 1918 року, стверджував, що діє в інтересах Франції. Проте та сама Франція його засудила.
Є інший приклад – Фінляндії. Карл Густав Маннергейм воював на боці нацистської Німеччини, бо СРСР напала на Фінляндію, влаштувавши провокації. Німеччина і Фінляндія були настільки близькими союзниками, що Гітлер приїжджав на ювілей Маннергейма у Фінляндію. І, тим не менш, Маннергейм досі є національним героєм Фінляндії. А цю країну ніхто не викидає з Європи», – наголосив екс-нардеп.
На думку пана Донія, питання із заявою польського міністра щодо України полягає у тому, чому ця заява виникла саме зараз. «Справа у трьох нагодах, які втратила Україна – революція 1990-1991 років, коли ми здобули незалежність – Європа очікувала змін. Помаранчева революція – Європа очікувала змін, Євромайдан – Європа далі очікувала змін. І, на жаль, всі три можливості Україна втратила, бо після комуністів у нас залишилася монопольна економіка. Вони створили економічний конгломерат, який керує державою до цього часу. Відбулося колосальне збідніння населення. І з такою політикою Європі ми не потрібні. І тому вишуковують приводи, щоб не допустити Україну до європейських структур. Україні з нинішньою владою ніхто навіть руки подавати не хоче», – додає Олесь Доній.