2017 09 26 subДо початку опалювального сезону в Україні готові, навіть якщо опалення потрібно буде увімкнути вже 28 вересня.
Про це заявила член Колегії Держагентства з енергоефективності та енергозбереження, експерт з енергетики та газу Марія Яковлева.
«Запаси вугілля є, тобто, на початок вугілля є – приблизно 3 мільйони тон. А що буде потім? Хотілося би почути інформацію, а звідки ми будемо брати те вугілля? Вугілля антрацитової групи нам приблизно треба 15 мільйонів тон. Якщо ми маємо 3 млн, маємо контракт на мільйон тон американського вугілля, маємо контракти з ПАР десь приблизно на мільйон тон, то треба почути, де ми будемо брати ще 10 мільйонів тон», – зазначила гостя програми.
Що ж до запасів газу, як зауважила Марія Яковлева, в Україні є запаси – 16 мільярдів кубометрів, за опалювальний сезон використовуємо 8 мільярдів кубометрів.
«Питання: навіщо робимо такі великі запаси, бо це надвеликі кошти, які потім будуть сплачувати споживачі», – каже експерт.
Ще одним важливим питанням, продовжила гостя програми, є субсидії та анонсовані зміни.
«Чи змінять вони ситуацію? Прем’єр говорить про те, що тепер це буде «живими» коштами перераховуватися підприємствам. Хоча якщо ми подивимося цю постанову, то побачимо, що до цього це були спільні протокольні рішення, які всі підписували, тепер це будуть зведені реєстри. Без зведених реєстрів нічого не відбудеться. Тобто, кошти підприємства побачать, але ненадовго», – каже експерт та наголошує, що монетизації субсидій не відбувається.
«Це все прикриття насправді, бо монетизація субсидій відбудеться тоді, коли субсидант, споживач, маючи свій власний рахунок, отримає «живі» кошти на нього і буде сплачувати з того рахунку вже за житлово-комунальні послуги. Тоді буде видна зразу різниця нарахувань і реального споживання. І те, що говорять, що це залишки або економія, то це насправді не економія, а різниця між розрахунковими нормами і фактичним споживанням», –пояснила Марія Яковлева.
Нагадаємо, синоптики попереджають українців про значне похолодання із 27 вересня.