pol ukrТаку думку висловив громадський діяч, активіст партії "Новий час" Тарас Максим'як. З його слів, минулий тиждень був для українців прикметний насамперед небувало високою активністю польських дипломатів, яка виявилася логічним завершенням тривалої попередньої кампанії в польських ЗМІ. Польські дипломати свідомо і цілеспрямовано використовували для своїх провокативних вчинків болючі питання польсько-українських стосунків. Міністр закордонних справ Польщі Вітольд Ващиковскі вчинив дипломатичний скандал, відмовившися відвідати львівський музей «Тюрма на Лонцького» під тим приводом, що на меморіальній таблиці зазначено про польську окупацію Галичини. Віце-консул Польщі в Луцьку Марек Запур під час дискусії в Рівненському краєзнавчому музеї розвинув цю тезу і сказав «що не можна говорити про окупацію, тому що окупація - це коли одна держава захоплює частину іншої держави». Тобто польські дипломати заперечують сам факт існування ЗУНР та УНР!

Скидалося на те, що вкрай виважена реакція Президента України, який ініціював проведення надзвичайного засідання консультаційного комітету президентів України та Польщі «задля зміцнення стратегічного партнерства між Україною та Польщею та щоб уникнути подальшої ескалації напруги, усвідомлюючи необхідність вирішення будь-яких проблемних питань у двосторонніх відносинах виключно у цивілізований європейський спосіб», мала б вгамувати пристрасті. Однак уже після ініціативи президента України:

  1. Президент Польщі Анджей Дуда звинуватив українську владу в тому, що «високопоставлені представники різного роду інституцій в Україні поводяться таким чином, що це не відповідає реалізації двосторонніх відносин за принципом добросусідських відносин» і що відносини «не можуть спиратися на брехню, наклепи, замовчування, заперечення історії», фактично звинувачуючи в цьому українську сторону.
  2. МЗС Польщі заборонило в’їзд до країни директору Українського інституту пам’яті В.Вятровичу.
  3. Глава МЗС Польщі Вітольд Ващиковскі  заявив: «Ми ніколи не погодимося поставити знак рівності між УПА і Армією Крайовою…» і далі перейшов до прямого дипломатичного шантажу: «Ми хочемо, щоб українці усвідомили, що у них можуть бути реальні проблеми, створені не обов’язково Польщею. Але Польща може допомогти їх вирішити. Подивимося, як вони на це зреагують» та прямо натякнув на можливість блокування Польщі, Румунії та Угорщини заради протидії українським інтересам в Євросоюзі.

З цього можемо зробити два висновки – втішний і не дуже.

По-перше, Україна нарешті стала поважним суб’єктом як європейської, так і світової політики.

По-друге, Польща розпочала гібридну ( чи неоголошену, чи холодну – як кому подобається) війну проти України.