2018 05 17 ros
В Україні працюють російські підприємства. Щоб мінімізувати їхній негативний вплив, необхідно, аби на період війни наша держава мала тимчасовий контроль над ними.
Про зазначив експерт з економічних питань фонду «Майдан закордонних справ» Юрій Смелянський.
«Українська влада мала вирішувати, що робити із бізнес-активами, які залишилися на території окупованого Криму. У серпні 2014 року ухвалили закон про вільну економічну зону, який досі не скасований, хоч майже всі політики першого рангу, і Президент України, говорили стосовно цього. Що цей закон допоміг вирішити? Активи українських бізнесменів отримали можливість перереєстрації. Також їх звільнили від оплати податків Україні, а зобов’язали до сплати грошей у казну РФ», – розповідає Юрій Смелянський.
Фактично, українські бізнес-активи на півострові працюють на благо окупанта, підсумовує експерт.
«Будь-яка війна завжди складається з трьох частин. Це контакт збройних сил, інформаційна боротьба і змагання економічних ресурсів. Виграє війну та держава, у якої є краще озброєна армія і більше грошей. Виходить так, що робота українських бізнесменів у Криму укріпляє економічний потенціал РФ. Наприклад, всім відомі «Епіцентр» і «Нова лінія». Остання назва з’явилася після окупації, у якості переформатування мережі на лад російського резидента. Сьогодні вона активно співпрацює з багатьма окупаційними структурами в Криму і Росії. Найбільше замовлень є зі сторони Чорноморського флоту РФ», – розповідає експерт.
Також Юрій Смелянський зазначає: російський бізнес завжди був елементом політичного впливу, зокрема, і на Україну.
«Бізнес Росії – це інструмент впливу на країни колишнього Радянського Союзу. Протягом двадцяти семи років він активно вбудовувався в економічну систему України. І навіть з початком війни російський бізнес себе тут дуже добре почуває. Наприклад, за три роки, до 2017-го, банківський сектор в Україні приріс. Сталося це завдяки тому, що Національний банк дозволив росіянам купувати наші банки. Мова йде про «Укрсоцбанк». До того ж у 2016 році 40 відсотків інвестицій в Україну прийшли з РФ, а це – 1, 4 мільярда доларів», – каже експерт.
Юрій Смелянський підкреслює: присутність російського бізнесу на території України є національною загрозою.
«В грудні 2014 року наша організація давала документ, який називається «Стратегія повернення Криму». Одне із прохань – ввести тимчасове управління України на всі бізнес-активи, які мають в основі російський капітал, і зробити це треба на весь період війни. Адже необхідно мінімізувати негативний вплив російського капіталу на нашу економіку, національну безпеку тощо», – розказує експерт.
Окрім того, Юрій Смелянський звертає увагу на те, що перші два роки війни економічні відносини між Україною та Росією дійсно згасали.
«Втім, на жаль, українська влада не ухвалила жодних рішень, які б категорично згорнули економічні стосунки. Протягом 2016-2018 років торгові обороти лише зростають, попри те, що це має негативний відбиток для торгового балансу України. Ми імпортуємо з РФ більше, ніж експортуємо туди. А тому допомагаємо агресору компенсувати недостачу валюти», – пояснює експерт.
Юрій Смелянський вважає, що необхідно запровадити зовнішнє державне управління на ті російські підприємства, які вже працюють в Україні.
«Це можна зробити, наприклад, через Фонд держмайна України. Треба позбавити російських підприємців можливості впливати на працівників і ресурс, який виводиться з нашої країни. На мій погляд, економічні відносини з РФ мають бути замороженими. Так само як і будь-які дипломатичні стосунки. Питання їх поновлення краще розглядати тільки після закінчення війни і встановлення територіальної цілісності України, а також виплати з боку Росії всіх завданих збитків», – додає експерт.