Стали відомі прізвища ще п’ятьох перебіжчиків із СБУ, які причетні до нападу на українських моряків у Азовському морі. Серед тих, хто віддавав накази, стріляв, захоплював та допитував українських військовослужбовців – колишні працівники спецпідрозділу «Альфа» та інших підрозділів СБУ (з дислокацією у місті Сімферополь, АР Крим): Михайло Голишев, Сергій Покрайнюк, Максим Трачук, Олексій Свістунов та Олег Потапенко.
Усі згадані прізвища зрадників Батьківщини, які перейшли на бік російських окупантів, є у раніше оприлюдненому списку СБУ та внесені у бази сайту «Миротворець».
Затриманий український військовий, капітан 2-го рангу з катера «Бердянськ», Денис Гриценко (праворуч) у Київському районному суді Сімферополя, анексований Крим. Фото: Getty Images/Global Images Ukraine
Підполковник юстиції ФСБ Голишев Михайло Олександрович, 01.12.1982 р.н., проживає у м. Євпаторія. Старший слідчий з особливо важливих справ слідчого відділу УФСБ у РК і м. Севастополі. Михайло Голишев – колишній майор юстиції ГУ СБУ у АР Крим. Згідно з інформацією на сайті МВС України, Голишев із 2015 року перебуває в розшуку і звинувачується за ч. 1 ст. 408 КК України (дезертирство). На сайті СБУ Голишев за №287 також зазначений у переліку колишніх співробітників СБУ, які зрадили присязі і перейшли на бік Російської Федерації.
Брав участь у допитах захоплених українських моряків.
Як повідомляла Кримська правозахисна група, Михайло Голишев вже потрапляв в поле зору журналістів і правозахисників, оскільки причетний до обшуків у кримських татар на території окупованого півострова. Його впізнали серед співробітників силових структур, які 11 лютого 2016 року в селі Верхня Кутузовка проводили обшук у Мусліма Алієва (мусульманина, який перебуває у СІЗО у «справі Хізб ут-Тахрір»). Пізніше, в травні 2016 року, погрожуючи кримінальним переслідуванням, журналіста «РБК-Україна» Ігоря Бурдигу змушували дати свідчення у кримінальній справі, відкритій у Криму за фактом підривів опор ліній електропередач у Херсонській області під час «блокади Криму». Свідчення брав старший слідчий ФСБ Михайло Голишев.
Як нагадали правозахисники, Голишев брав участь у ще в одній політично мотивованій справі. У цій справі українця, жителя Енергодара, Євгена Панова, згідно з публічними джерелами, звинуватили у підготовці диверсійної групи на території півострова. «Те, що справу веде людина, яка перебуває у розшуку в Україні, може свідчити про упередженість слідчого до Євгена Панова. Це впливає, в свою чергу, на можливість використання засобів ефективного захисту українця», – застерігали в Кримській правозахисній групі.
У справі Панова були зафіксовані тортури, психологічний тиск, фальсифікація доказів, перешкода роботі адвокатів, порушення права на справедливий суд з боку ФСБ. Панов, як і інші громадяни України, які стали фігурантами справ про «диверсантів», на думку правозахисників, стали жертвами політично мотивованого кримінального переслідування.
Мати зрадника із СБУ Голишева – Ніна Валентинівна, 17.07.1951 р.н., працює заступником директора КРФ ДП «Центр Державного земельного кадастру» у Євпаторії. Обрана у 2014 році депутатом Євпаторійської міської ради від партії «Єдина Росія». Її прізвище теж є у базах сайту «Миротворець» як «зрадниці Батьківщини, сепаратистки, пособниці окупантів».
Підполковник Покрайнюк Сергій Васильович 27.01.1977 р.н. (позивний «Атлет») колишній командир групи 1 відділу, мешканець м. Кременчук. Фігурант сайту «Миротворець». З 2015 року перебуває у розшуку за ст.408 ч.1 КК України (дезертирство).
Капітан Трачук Максим Іванович (позивний «Фукс»), 28.08.1982 р.н. – колишній співробітник «Альфи» СБУ, командир групи 1 сектор 1 відділ 3 управління (з дислокацією в м. Сімферополь АР Крим). Перейшов на бік ворога у 2014 році, перебуває у розшуку за дезертирство, присутній у базах сайту «Миротворець».
Капітан Свістунов Олексій Вікторович, 01.07.1980 р.н. (позивний «Танцор»), проживає у м. Севастополь. Колишній співробітник СБУ. Після анексії Криму зрадив присягу й перейшов на бік Росії. Фігурант сайту «Миротворець». Перебуває у розшуку за ст.408 ч.1 КК України (дезертирство).
Підполковник Потапенко Олег Анатолійович, 15.03.1979 р.н., колишній командир групи в СБУ, мешканець м. Кривий Ріг. Перейшов на бік ворога. Зараз перебуває у розшуку за дезертирство. Його прізвище – у базах сайту «Миротворець».
Співробітник ФСБ Росії веде затриманого українського військового Юрія Будзила в Київському районному суді Сімферополя, анексований Крим. Фото: Getty Images/Global Images Ukraine
Раніше було оприлюднено прізвища двох зрадників із СБУ, які брали участь у затриманні українських моряків, – Назарець Володимир Анатолійович (позивний «Назар») та Білера Олександр Петрович (позивний «Петрович») – колишні співробітники «Альфи» СБУ (з дислокацією в м. Сімферополь АР Крим).
Після агресії в Азовському морі військова прокуратура Південного регіону України відкрила кримінальне провадження за ч. 2 ст. 437 (планування, підготовка, розв’язування та ведення агресивної війни), ч. 2 ст. 15 (замах на злочин) та п. 1 ч. 2. ст.. 115 (умисне вбивство) ККУ. Слідчі СБУ вже оголосили підозру 8 представникам прикордонних служб ФСБ РФ та Збройних сил Росії, які давали й виконували злочинні накази щодо нападу на українських моряків. Серед них контр-адмірал та віце-адмірал прикордонного управління ФСБ.
, вранці 25 листопада Росія заблокувала прохід у Керченську протоку українському буксиру «Яни Капу» і двом катерам «Бердянськ» і «Нікополь», які здійснювали плановий перехід з порту Одеси в порт Маріуполя. У командуванні ВМС підкреслили, що про намір здійснити перехід заздалегідь була проінформована російська сторона, відповідно до міжнародних норм з метою забезпечення безпеки судноплавства.
Російський прикордонний корабель «Дон» протаранив український рейдовий буксир, внаслідок чого він був пошкоджений. Крім того, при виході з Керченської протоки російські кораблі відкрили вогонь на ураження по українських кораблях, які вже поверталися в Одесу, так і не отримавши інформації про можливості проходження через протоку.
Шестеро українських військовослужбовців були поранені, загалом 24 члена екіпажу потрапили в полон. Усі вони заарештовані у анексованому Росією Криму. Їх звинувачують в незаконному перетині кордону РФ (ч. 3 ст. 322 КК РФ, покарання у вигляді позбавлення волі на строк до шести років).
Міністр закордонних справ України Павло Клімкін заявив, що захоплені російськими військовими українські моряки є військовополоненими, тому на них не поширюється російське право.