Сьогодні можна зауважити певний казус, коли з одного боку УПЦ (МП) називають «філією ФСБ», а з іншого – закликають священиків-»феесбістів» переходити до помісної церкви. Це, буцім, свідчить, що боротьба йде за храми, а не душі людей.
Про це заявив політолог Олесь Доній.
Він зауважив, що за чотири з половиною роки російської агресії з понад 12 тисяч парафій Московського патріархату до Київського перейшли лише трохи більше, ніж 70.
«Це приблизно 0,5%. Звичайно прикро, коли в релігійних патріотичних областях, включно з Волинською і Рівненською, до останнього моменту більшість парафій належали до Московського патріархату. Московський патріархат сьогодні під впливом Росії, тож потрібно сприяти відходу прихожан», – розповідає експерт.
Він підкреслив, що в Україні вже існує відповідне законодавство, згідно з яким церковні громади кожного окремого приходу мають право разом з приміщенням самостійно визначати свою долю.
«Саме на цьому раніше і базувалися переходи з Московського патріархату. Бо нагадаю, що понад тисячу приходів УАПЦ і понад 4 тисячі УПЦ КП спочатку утворилися переходами з російської церкви. Це відбувалося у 1990-1992 роках», – зазначив Олесь Доній.
Відтак, схожі переходи з Московського патріархату до Помісної церкви можуть поступово відбуватись. Тому Доній виступає за просвітницьку роботу з вірянами.
«Я здебільшого прихильник переходу саме прихожан, а не священиків. Але це означає, що якась частина храмів може залишитися у тієї церкви. А сьогодні боротьба іде більше за кам’яниці, а не за душі людей. У всіх цих церковних перипетіях насправді мало хто говорить про віру, а добро мають на увазі в матеріальному плані», – підсумував політолог.
Нагадаємо, 15 грудня в Києві Об’єднавчий собор обрав першого предстоятеля Української православної церкви. Ним став митрополит Епіфаній (Сергій Думенко).